NN LOGO
      NORTHERN NAVIGATORS
      District event at
      Doctors Gate & Dryderdale
      Sunday, 2nd April 2006

KEY: m - control missed, f - controls found, w - control wrong

Go to splits index
Return to NN home page

YELLOW - 1.9km, 55m, 7 controls	SPLITS					
1. Sam Garratt		M9	CLOK	19.27
2. Eloise Wright		W10	CLOK	23.52
3. Ellie James		W9	IND	26.06
4. Emily Bonnett		W10	CLOK	28.43
     ---------------  colour line  ---------------
5. Catherine Bonnett		W40	CLOK	31.38
6. Jonathan Clark		M10	IND	37.17
7. Rebecca Appleton		W10	CLARO	48.23
8. Hannah Clark		W14	IND	68.52

ORANGE - 2.5km, 75m, 9 controls	SPLITS					
1. Tom Julian		M14	CLOK	24.42			
2. Jonathan Lakey		M10	NATO	36.38			
3. Michael Thompson		M35	IND	39.32			
4. Jessica Appleton		W12	CLARO	41.38			
5. Rachael Malley		W16	EBOR	45.12			
6. Helen Rafferty		W60	NATO	45.58			
     ---------------  colour line  ---------------
7. Barnaby Warren		M10	NN	52.24			
8. Sarah Powley		W14	IND	64.40			
9. Abigail Hughes		W10	NN	65.47			
Retired / disqualified
    Alison Malley		W40	EBOR	42.50	w47
    Judith Skedge		W60	NATO	76.20
    Pat Malley		W65	NATO	81.11	m147

LIGHT GREEN - 2.9km, 80m, 7 controls	SPLITS
1. Ben Lester		M21	IND	26.25	
2. Jill Smith		W50	EBOR	27.33	
3. Norman Harris		M65	NN	29.09	
4. Martin Adamson		M60	CLOK	29.30	
5. Isla Mathieson		W40	CLOK	32.21	
6. Hilary Cooper		W50	NATO	34.35	
7. Alan Morgan		M75	NN	35.05	
8. Roy Malley		M75	NATO	36.02	
9. Jack Turner		M17	CLOK	37.22	
10. Marguerite Pennell	W65	WCOC	39.10	
11. Isabel Wright		W65	NATO	39.37	
12. Stephanie Libby		W14	CLOK	39.51	
13. Celia Dean		W45	CLOK	40.40
14. Simon Walton		M14	CLOK	41.20	
     ---------------  colour line  ---------------
15. Alana Wright		W14	CLOK	41.35
16. Chris Lakey		M14	NATO	44.17			
17. Barry Young		M45	NN	46.06			
18. Chris March		M65	AIRE	47.02			
19. Sarah Henry		W21	UNOC	47.15			
20. Mark Libby		M12	CLOK	48.12			
21. Barbara Plant		W65	BL	48.20			
22. Judith Robb		W60	CLOK	49.35			
23. Ian Smith		M75	NATO	51.35			
24. Ian MacGregor		M35	CLOK	53.36			
25. Patrick Bonnett		M40	CLOK	58.28			
Retired / disqualified
    Jonnie Mcgill		M21	IND	42.33	m043
    Peter Griffen		M45	IND	75.47	m043
    Chris Griffen		M10	IND	75.54	m043

GREEN - 5.0km, 100m, 10 controls	SPLITS
1. Josh Beech		M18	EBOR	43.57	
2. Adrian Barnes		M55	NATO	47.27	
3. Julian Warren		M40	NN	49.38	
4. Barry Harrison		M65	CLOK	50.07	
4. Matthew Jordan		M21	CLOK	50.07	
6. Sheila Sprot		W55	NATO	50.43	
7. Raymond Snaith		M60	CLOK	52.56	
8. Stuart Fraser		M16	EBOR	53.17	
9. Graham Scott		M60	NATO	54.08	
10. Megan Malley		W14	EBOR	55.27	
11. Bill Griffiths		M55	EBOR	59.31	
12. Osmond Gardner		M50	CLOK	60.19	
13. Dave Allison		M65	CLOK	61.33	
14. Jim Mitchell		M60	PFO	62.15	
15. Frank Major		M60	NN	62.43	
16. Bob Richardson		M55	NATO	65.22	
     ---------------  colour line  ---------------
17. Colin Turner		M50	CLOK	67.07	
18. Shelly Williams		W45	CLOK	67.34	
19. Joanna Abbott		W21	AIRE	67.50	
20. Elizabeth Jordan		W45	CLOK	71.19	
21. Anita Laird		W60	BL	75.12	
22. David Kelly		M35	IND	75.28	
23. David Floyd		M45	NATO	78.38	
24. Robert Ian Robb		M65	CLOK	79.51	
Retired / disqualified
    Jeremy Lakey		M45	NATO	67.53	m070
    David Fordyce		M45	IND	75.08	m149
    Debby Warren		W40	NN	76.27	m149

BLUE - 6.8km, 225m, 12 controls	SPLITS
nc Terence Russell		M21	NN	46.34	
1. Jonathan Malley		M14	NATO	52.30	
2. Rob Bailey		M45	CLOK	54.32	
3. Ben Rowley		M21	UNOC	56.57	
4. David Smyth		M14	NATO	58.06	
5. Martyn Dean		M45	CLOK	60.54
6. Bob Cooper		M60	NN	61.37
7. Colin Matheson		M50	NATO	61.59
8. Chris Bradford		M50	NATO	62.19
9. Michael Vasey		M60	CLOK	66.04
10. Jane Malley		W45	NATO	68.57
11. Paddy Neligan		M55	HALO	69.50
12. Andrew Clark		M45	EBOR	71.55
13. Stephen Powell		M35	CLOK	72.19
14. Cecile Spring		W21	NN	73.57
15. Neil Sprot		M50	NATO	74.20
16. Malcolm Ruckledge	M60	WCOC	74.44
17. Graham Jordan		M50	CLOK	75.16
     ---------------  colour line  ---------------
18. William Dehany		M50	CLOK	78.53
19. Mike Ridealgh		M55	EBOR	79.18
20. Stephen Restorick	M50	CLOK	81.00
21. Alan Craft		M60	NATO	81.45
22. Diana Mitchell		W55	BL	88.02	
23. David Lee		M45	NATO	94.49	
24. Sean Radford		M21	IND	102.31	

BROWN - 9.5km, 275m, 18 controls	SPLITS			
1. Stefan Andersson		M21	UDOC	61.52
2. Steve Birkinshaw		M35	LOC	62.17
3. Chris Mitchell		M20	PFO	68.13
4. Martin Smith		M45	LOC	69.59
5. Patrick Smyth		M45	BAOC	73.26
6. Nick Green		M21	AIRE	77.15
7. Christopher Wright		M45	CLOK	77.44
8. Charles Mayes		M40	CLOK	81.33
9. Russell Baldwin		M20	EBOR	87.24
10. John Ward		M60	OD	93.45
11. Simon Filmore		M50	LOC	97.23
     ---------------  colour line  ---------------
12. John Dixon		M60	NATO	99.03
13. Howard Sawyer		M50	AIRE	100.35
14. Clyde Mitchell		M60	BL	100.38
15. Martin Adamson		M60	CLOK	105.02
16. Walter Wright		M65	NATO	106.05	
17. Geoff Hine		M45	CLOK	107.25	
18. Andrew Nicoll		M65	NATO	113.57	
19. Ian Sumler-Hutchinson	M40	CLOK	119.09
20. Jeanette Sumler-Hutchinson	W40	CLOK	152.42	
Retired / disqualified
    David Riches		M40	CLOK	91.47	m031
       

Organisers comments - Boris Spence
.

Planners comments - Dave Caudwell
.  

Controllers comments - Rob McKenna
.

NEOA Colour Award Scheme
Members of NEOA may purchase the relevant colour badge on completion of three events,
finishing above the colour line (one may be from outside the NEOA area).
For further details, contact : Margaret Crosby, tel: 01670 736242 

Go to splits index
Return to NN home page

Comments on these results to Rob McKenna 

Return to NN home page